sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
SUKAY -haber içi

Röportaj

Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da

Guinnes Rekorlar kitabına girmek için bir saatte 80 ton ağırlık kaldırma rekorunu deneyen 72 yaşındaki Hayrettin Sönmez, 116 ton kaldırarak rekoru egale etmeyi başarmış.

7 Ocak 2020 Saat: 00:01
Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabında
Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da

Değerli spor adamını Kocaeli Haber Dünyası okurları ile tanıştıralım istedik, Sayın Sönmez İl Dışında olduğundan dolayı kendisi ile temas kuran genel yayın yönetmenimiz Selçuk Çelebi ile Yapmış olduğu röportajı ;

Hayrettin Sönmez’in spor aşkı hiç sönmez!

Sporla dopdolu bir hayatın, spora adanmış bir hayatın nasıl olacağını, çocuk yaşlarda başladığı spor aşkının bitmeyeceğini, spor ateşinin sönmeyeceğini kanıtlayan Hayrettin Sönmez’i tanıdıktan sonra anlayacaksınız. Çünkü o tam anlamıyla bir “Sporkolik”. Başka hangi sporcularda bu kadar çeşitli branş var bilmiyoruz ama kendisi maraton koşucusu, halter kaldırmış, gülle atmış, çekiç atmış, cirit atmış, disk atmış, yetmemiş bilek güreşi yapmış. Hem de bütün bu branşların lisanslı sporcusu. İnanılır gibi değil ama şu anda 72 yaşında ve halen faal sporcu. Her sabah 10-15 kilometre koşuyor. Akranları bastonuna dayanarak evinden çıkıp markete gidip döndüğünde yorulurken Hayrettin Sönmez vaktini antrenman yaparak ve yarışlara katılarak geçiriyor, madalyalar alıyor, rekorlar kırıyor.

Yukarıda rekorlar kırıyor derken öyle sıradan rekor kırdığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Dünya rekorları kırıyor. Hayrettin Sönmez bir saatte 80 ton kaldırma rekorunu kırmış. Guinnes Rekorlar kitabına girmek için bir saatte 80 ton ağırlık kaldırma rekorunu deneyen Hayrettin Sönmez, 116 ton kaldırarak rekoru egale etmeyi başarmış. Guinnes Rekorlar kitabına girmek için bir saatte 80 ton ağırlık kaldırma rekorunu deneyen 72 yaşındaki Hayrettin Sönmez, 116 ton kaldırarak rekoru egale etmeyi başarmış.

İşte bu Guinnes Rekorlar Kitabı’nda adı geçen sıradışı insanın hayat öyküsü.

SÇ: Hayrettin Sönmez kimdir?

HS : 01.01.1948’de İstanbul’un Aksaray semtinde doğdum. Aslen Ordu, Mesudiyeliyim. 7 çocuklu bir ailenin ferdiyim. Dokumacılık yapan, elek teli imal eden, yoksul bir ailenin çocuğuyum. Spor hayatım, 11 yaşında başladığım askeri okulda başladı. Askeri okuldan mezun ve emekli bir deniz astsubayı olarak 8 farklı spor dalıyla ilgileniyorum. Evliyim ve 4 çocuğum var.

SÇ :Kolunuza imzasından dövme yaptıracak kadar Atatürk sevdanız neden?

HS : Benim en büyük yol göstericim Atatürk. Giyimde, sporda, dünya bakışında, insana değer veriş biçimiyle örnek aldığım lider, her şeyim. Gurur duyduğum liderim. Onun için bir söz var beni hep büyüleyen, sizlerle de paylaşayım; “Çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini kitaba vermeseydim, bugün yaptığım işlerin hiçbirini yapamazdım.”

SÇ : Askeri okul okumaya nasıl karar verdiniz?

HS : Komşumuzun çocuğu askeri okulda öğrenciydi. Köye geldiğinde elbisesi beni çok etkilemişti. Sorduğumda bana broşür getirdi ben de müracaat ettim. İmtihana girdim ve kazandım. 11 yaşında deniz astsubayı olarak öğrenciliğe başlamış oldum. Çünkü yokluk vardı, sıkıntılı bir durumdaydık. 7 kardeştik ve geleceğimizi düşünüyorduk. Onun için beyaz elbiseli öğrencilik benim hayallerimi süsledi. Benim askeri okula girmeme sebep oldu. Sadece beyaz elbise beni büyülemişti.

SÇ : Askeri okul size ne kattı?

HS : Planlı, programlı bir yaşamım oldu. Sabah, spor ve kahvaltı, öğlen yemek, ders, akşam yemek sonrası ders çalışma ve kitap okuma vardı. Planlı programları, disiplinli bir öğrencilik geçirdim ve bana çok faydası oldu. Hayatım değişti, hayallerim gelişti. Yatılı okuyordum yoksa benim okuma imkanım yoktu. Babamın para ile okutma şansı hiç yoktu. Bizi yatılı okumak kurtardı. Ben de kendim beyaz elbiseli öğrencinin peşine düştüm, beyaz elbiseli askeri okul öğrencilerinden biri oldum. Askeri okul benim azmimi geliştirdi. Okumayı teşvik etti. Mücadele etmeyi, engelleri aşmayı aşıladı. Engel tanımadık çünkü başarılı olmak zorundaydık. 7 yıl sonra mezun oldum.

SÇ : Şimdi ki amacınız nedir?

HS : Anne babalar evde çocuklara rol model oluyorsa, çocuklara bir şey demeden okuyor, spor yapıyorsa, her gün gazetesini okuyorsa, akşam belli bir saatte kitap saatim deyip programlı ilerleyebiliyorsa kendi ayakları üzerinde durabilen, özgüvenli gençler yetişiyor demektir. Onların vizyonunu genişletebiliyorsak, teşvik edebiliyorsak aile için, ülke için bir şeyler yaptığımızı gösteriyoruz demektir. Benim de şimdi ki hedefim, anne babalara, çocuklara sporu sevdirmek, bu konuda rol model olmak. Belli şirketlerde yöneticilik yaptım, ticaret yaptım. Tüm bunlardan edindiğim tecrübe şu; kendinize bir akıl hocası bulun. Bu bilgiyi çocukken öğrenseydim kendime bir koç bulurdum beni yönlendirirdi. Ama bu yola çıktığımda yokluk içerisindeydik. Gençlere tavsiyem kendi senaryonuzu yazın ve onu oynayın. Hedefinize doğru ilerleyin, o zaman daha çok şey elde ediyorsunuz ve ailenizi de büyütüyorsunuz.

SÇ : Zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz?

HS :Zamanı ustalıkla kullanmak çok önemli. Zaman su gibi akıp giderken hiç farkında olmuyoruz. Yapacaklarımızı bugün yaparım, yarın yaparım diye erteleyerek aylar, yıllar geçiyor farkına varmıyoruz.  Zamanı iyi kullanmayı öğrenmeliyiz, iyi bir plan yapmalıyız. Her gün sabah erken kalkmayı, spor yapmayı, sağlıklı beslenmeyi, düzenli okumayı gerçekleştirmemiz gerekir. Yük olmadan hayatı yaşamak için zamana yeniliyoruz. Gelin zamana yenilmeden yaşamayı öğrenelim.

SÇ :Spor aşkı size nasıl bulaştı?

HS : Spor aşkı askeriyede bulaştı. Spor aklımı meşgul ediyor. Kendi kendime düşünecek vakit bulursam vücudumu dinliyorum. Vücudumda çalışan motorları ve vücudumu tanıyorum. Spor beni dinç tutuyor. Zindelik veriyor ve genç kalmamı sağlıyor. Onun için her sabah koşumu yaparım. Spor yapmak isteyen çocuklara öğretin. Sporu çevrenize yayın ki yeni nesil daha sağlıklı, bilinçli olsun.

SÇ : Son sözlerini alalım Hayrettin hocam.

HS : Son söz olarak çocukların ve gençlerin spora yönlendirilmesini, teşvik edilmesini istiyorum. Günümüzde sigara gibi, madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıkların çocuklar ve gençler arasında çok yaygınlaştığını duyunca kahroluyorum. Gençlerimizi böylesi kötü alışkanlıklardan ancak spora yönlendirerek kurtarabiliriz. Buradan tüm kamuoyuna sesleniyorum. Lütfen gençlerimizi spora yönlendirin, onları spor yapmaya teşvik edin.Ve 7 eylül 2019 da genuises uluslar arası hakemlerin ve basının önünde. SHHOULDER PRES ekipmanında 250 kg ağırlığı 8 defa kaldırarak Dünya rekoru kırdım.

SÇ : Hayrettin hocam, anlaşılan tüm hayatınız spor üzerine kurulmuş. Size spor hayatınızda ve özel hayatınızda başarılar diliyor, uzun ömürler ve yeni rekorlar temenni ediyorum.

Not : Röportaj  yapımında emeği geçen Halil Küçükparlak beye teşekkür ediyoruz.

HABERİN GALERİSİ Tüm Galeriler

Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da
Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da
Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da
Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da
Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da
Sönmez,Guinnes Rekorlar kitabın'da

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri - Kocaeli Gazetesi - Kocaeli Son Dakika Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑