sol yan -HALIC TERCUME
TOYOTA SAĞ TARAF
Süleyman PEKİN
Süleyman PEKİN

Herşey Beyinde Başlar !

Ancak bazıları ‘II.Beyin’ diye bilinen Bağırsaklarıyla da sevebilir; iştahına ve ilgisine göre. Fakat bu tüketici bir sevgidir.

29 Temmuz 2020 Saat: 09:37

AKIL  KARIŞTIRMA  KILAVUZU – I

 

A-) HERŞEY BEYİNDE BAŞLAR VE BİTER; AŞK DAHİL

               

Ancak bazıları ‘II.Beyin’ diye bilinen Bağırsaklarıyladasevebilir; iştahına ve ilgisine göre. Fakat bu tüketici bir sevgidir.

Kalpte ise bir cacık yoktur. Zaten kan terfi istasyonudur; burayla sevenler kandaşlık adına, kan gurubu sadedinde sevebilir. Kan da hem tıbben hem fıkhen caiz değil.

Yürek, beyindeki sevgi hassâsının adıdır. Vicdan, beynin değerleme hassâsıdır. Yani herbişey kafanın içinde..

Vicdan; insanın iyi tarafıdır. İçimizdeki iyilik potansiyelidir.Yaratılış itibariyle bakarsak vicdanlı & vicdansız ayrımı yerine az vicdanlı & çok vicdanlı, kara vicdanlı & ak vicdanlı /  para vicdanlı & pak vicdanlı, zayıf (tavuk) vicdanlı & sağlam vicdanlı gibi ayırımlar veya düşük – orta – yüksek gibi derecelendirmeler daha makuldür. 

Nefis; insanın kötü tarafıdır. İçimizdeki kötülük potansiyelidir. Şurubu dinî guruplarda sanki Şeytanın sülâlesinden bize musallat olan gayrimeşru veledi gibi ölçeklendirilir; kimine çay kaşığı, kimine tatlı kaşığı. Oysa o neyse sen de osun. Ve neyi arzuluyorsan..

Us/beyin sevginin de, nefretin de merkezidir. Gönül de insan zihnindedir, vicdan da.. gönül vicdana yakışır ama nefisle de birlikte olabilir. Zira ot’a da, but’a da konma istidâdı var.

Kalbin şekli de, mecazı da yanlış. İnsan kanıyla neyi sevebilir veya atış ritmiyle kimi dinleyebilir? Yürek mânâsındaki kalp ise can demek; yürekli = canlı, cesaretli ve yüreksiz = ölü.

 

B-) “BİR BEN VARDIR BENDE, BENDEN İÇERİ” DE SEN VAR MISIN?

               

Yarı bencil yarı sürücültipleriz. Tam bencil dahi değiliz hatta bencilliğimiz bile çoğu zaman sencillik; ‘desinler’cilik, ‘ne derler’cilik.

Bir insanı bencil veya bizcil olarak tanımlayabilirsiniz. Ne yazık ki “Biz, biz, biz; Nalsapla Şekrüt’ün askerleriyiz” diyenler ikinci kısma girmiyor.

Çoğumuz ‘ben’ciyiz, bencil bile değiliz. Yani ne benlik-çil ne benlik-çi.. Zira benlik bir şahsiyet duygusudur. ‘Bensesi ise ilkel bir nakarattır.

Bencil aslında çevrecil, herkesçildir. Herkesin yaptığı çıkarcılığı, zevklere ve renklere bağımlılığı toplumsal alışkanlıkla ve Pavlov şartlanmasıyla tekrarlayanlardır. Gerçek bencil kalabalığa uymaz, ölçü ve değerlerinden taviz vermez. Milyonlarla ters düşmeyi sırf kendi ilkeleriyle ters düşmeme adına göze alır. Ve kendi gibi bencillerle, ilkecilerle anlaşır; etrafa göre bencillik yaptığını zannedenlerle değil. Siz buna bencillik yerine benlik, bireylik, ferdîlik, şahsiyetlilik de diyebilirsiniz; diğerine de egosantrik (beniçinci), çevrebenlik, otobencillik diye tâbir üretebilirsiniz..  

Bencileyin böyle; ya sencileyin?

Ey enaniyyun!..

 

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

KESİN İNANÇLILAR & FANATİZMİN DOĞASI – 123 Eylül 2020 Saat: 10:06
“Bir insanın işi, meşgul olunmaya değerse o insan muhtemelen kendi işiyle meşgul olur. Fakat öyle değilse o kişi kendi anlamsız işleri yerine başkalarının işiyle meşgul olur.
Bizi eşitleyen bir şeydi eğitim16 Eylül 2020 Saat: 13:21
Osmanlı’nın son dönem Maarif Bakanlarından Emrullah Efendi’nin şakasını nerdeyse gerçek kılacağız. Okullar açılsın mı, açılmasın mı derken galiba bir dönem daha yiyeceğiz; ya ikinci dönem ne olacak
Anavatan’la Yavru Vatan’ın tek’leşmesi9 Eylül 2020 Saat: 14:13
Geç de olsa ‘Mavi Vatan’ın farkına varmak güzel; adlandırma da.. Darısı ‘betonokrasi’ye gömdüğümüz ‘yeşil vatan’ parçalarının başına..
PARA MI, İNSAN MI? TABİİ Kİ PARA..1 Eylül 2020 Saat: 10:14
Ben iyi bir arkadaşımı, toplum da iyi bir insanını kaybetti. Kalpti, akciğerdi derken birkaç aylık süreç Cihan Hastanesinin yoğun bakımında son buldu.
2023’ün gazını 2020 yazında yedik te doyduk26 Ağustos 2020 Saat: 09:37
Millî Mücadele’mizi büyüten yokluktur, yoksunluktur. Ordunun ve paranın yok, düşmanınsa çok olduğu hengâmede çözülen diz bağları “Kurulur, bulunur, yenilir” üçlemesiyle onarılmıştır.
Tüm Yazıları
Yukarı ↑