gölcük evdekal

Güncel

SüsIü Kadınlardan Farkındalık

İzmit Belediyesi’nin katkılarıyla Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Dünya Otomobilsiz Kentler günü dolayısıyla gerçekleştirilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu İzmit’te gerçekleştirildi.

23 Eylül 2019 Saat: 13:05
SüsIü Kadınlardan Farkındalık
SüsIü Kadınlardan Farkındalık

İzmit Belediyesi’nin destekleriyle Süslü Kadınlar’ın organize ettiği ve tüm dünyada eş zamanlı gerçekleştirilen bisiklet turu Cumhuriyet Parkı’nda başlayıp Anıtpark’ta son buldu. İzmir’de Sema Gür tarafından başlatılan, daha sonrasında Türkiye’nin ve dünyanın birçok şehrine yayılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” İzmit’te de renkli görüntüler oluşturdu.

TUR SONRASI KONSER

Anıtpark’ta son bulan turun ardından İzmitli sanatçı Özgür Say’ın verdiği mini bir konserle kadınlar doyasıya eğlendi. İzmit Belediyesi’nin destek verdiği etkinliğe İzmit Belediyesi Özel Kalem Müdürü Duygu Çetiner, İzmit Belediyesi birim müdürleri ve çok sayıda kadın bisikletleriyle eşlik etti.

115 ŞEHİRDE 14 ÜLKEDE

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Kocaeli’deki organizatörü Müjgan Sevgier, tur öncesinde yaptığı açıklamada, “2013 yılında İzmir’de başlayan tur, 7 yıl içinde büyüyerek Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 115 şehirde, 14 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor. Gururluyuz, bisiklet, çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Doğayı kirleten biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk, nasıl durduracağız düşünmemiz gerekir. Bizim de bisiklete binerek buna katkımız olabilir. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır” dedi.

EGZOZ KOKUSUNA KARŞI PARFÜM KOKUSU

Sevgier sözlerinin devamında, “Biz, günlük kıyafetimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Dünya Otomobilsiz Kentler Gününe vurgu yapmak istiyoruz. Biz Kocaeli’de bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı, yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. ”Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” diyoruz.

KADIN BİSİKLETLİYE SAYGI

Bugün yollarda araç gürültüsü değil, bizim kahkahamız olacak. Kadınız, görünür olmak istiyoruz. Görünür olmayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın toplumda göründüğü sürece toplum rahat bir nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında var olmalıdır. Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz” ifadesini kullandı.

BİSİKLET KULLANAN KADIN SAYISI ARTSIN İSTİYORUZ

Ardından konuşan İzmit Belediyesi Özel Kalem Müdürü Duygu Çetiner de , “ İzmit Belediyesi olarak bizler, şehrimizde bisiklet kullanan insan sayısının artmasını istiyoruz. Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit sokaklarındaki bisikletli sayısının artması, özellikle daha fazla bayanın bisiklet kullanmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Her zaman topluma yön veren kadınlarımızın bu konuda öncü olmaları bizleri çok mutlu etti” ifadelerinde bulundu

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑