BİL KOLEJİ

Güncel

Türk Ocaklarından Otizm konferansı

Atilla Turkkal'ın konuşmacı olduğu Aydınlar Ocaği başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Türkçüler Platformu başkanı Özer Mert Özdemir, okul müdürleri, ögretmenler ve Türk Ocaklı öğrenciler katıldı.

17 Kasım 2019 Saat: 21:44
Türk Ocaklarından Otizm konferansı
Türk Ocaklarından Otizm konferansı

Türk Ocaklarından Otizm konferansı

Türk Ocakları Kocaeli Şube başkanı Yücel Alpay Demir' in ev sahipliğinde düzenlenen Konunun uzmani olan Atilla Turkkal'ın konuşmacı olduğu Özel eğitim ve Otizm konulu konferansa Aydınlar Ocaği başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Türkçüler Platformu başkanı Özer Mert Özdemir, okul müdürleri, ögretmenler ve Türk Ocaklı öğrenciler katıldı.

Konuşmasına, Otizmin iletişim ve sosyal gelişim alanlarındaki yetersizlikle seyreden ve çocuğun gelişimini önemli derecede olumsuz etkileyen bir yaygın gelişimsel bozukluk olduğunu ifade ederek başlatan Atilla Türkkal

Doğuştan gelen bir bozukluk olmasına rağmen, belirtiler bebeklik ve erken çocukluk döneminde belirmeye başlar. (0-3 yaş arası)Nedenleri ise tam olarak bilinmemekle birlikte; genetik, biyolojik ve nörolojik sebepler vurgulanmaktadır, çocuğun aileye katılmasının öncesindeki beklentiler ve sonrasında yaşanan gelişmelerin farklı olması durumunda ailelerde tepki durumları oluşur. Bunlar genelde 3 şekilde karşımıza çıkar.

BİRİNCİ AŞAMA; şok, inkar, keder ve çöküntü tepkileri yer almakta iken
İKİNCİ AŞAMA; karışık duygular, suçluluk, kızgınlık ve utanma tepkileri
ÜÇÜNCÜ AŞAMA: Anlaşma, uyma ve yeniden düzenleme ile kabul ve uyum tepkileri yer alır diyerek erken teşhis, erken kabullenme ve erken başlanan eğitimin önemine değindi.

Otizmli çocuğun başarıları takip edilerek her zaman övülmeli, Otizmli çocukların yapacakları işleri organize etmelerine yardımcı olmak amacıyla bir defter tutulmalı ve yapılacak işlerin, kullanılacak malzemelerin deftere kayıt edilerek kullanılmalı, Çocuğun bağımsız olarak çalışması ve oyun oynaması esnasında harcanacak zaman, ne yapması gerektiği, ne kadar yapması gerektiği, süresi ve çalışmayı, oyunu bitirince ne yapacağına ilişkin bilgiler çocuğa verilmelidir diyerek öğretmenlere velilere tavsiyelerde bulundu.

Konferansın sonunda bu konuda ki tecrübelerini anlatan özel eģitim Rehberlik ve Araştırma müdürü Yusuf Şahin günümüzde ortalama her 68 çocuktan birinin otizmli olarak doğduğunu toplumun bu konuda bilinçli olmasının gerekliliğini bu tür konferans ve eğitimlerin önemini vurgulayarak konferansı başarıyla tamamlayan Atilla Türkkal 'a günün anısına hazırlanan Türk Ocağı plaketini hediye etti.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑