Sağlık

Türk Ocaklarının Corona Virüsü konferansı

Çinde her türlü hayvan ticaretinin yapıldığı bir şehrin pazarından çıkan bu hastalığın o ülkede çok ciddi sorunlar yaşattığını görmekteyiz.

17 Şubat 2020 Saat: 00:02
Türk Ocaklarının Corona Virüsü konferansı
Türk Ocaklarının Corona Virüsü konferansı

Türk Ocaklarında Corona Virüsü konulu konferans

Ülkemizi ve halkımızı ilgilendiren her konuda en doğru kişiden en doğru bilgileri düzenledikleri ocakbaşı sohbetleri ve konferanslar ile kamuoyuyla paylaşan Türk ocaklarında bu haftaki Ocakbaşı sohbetinin konusu Corona virüsü oldu.

Ev sahipliğini Türk Ocakları Kocaeli şube başkanı Yücel Alpay Demir'in yaptığı, Viral enfeksiyonlar konusunda uzman olan Dr Halil İbrahim Kahraman'ın konuşmacı olduğu konferansa, Aydınlar ocağı başkanı Süleyman Pekin, Selçuklu düşünce Kulübü Başkanı Niyazi Aksoy ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Dr.Halil İbrahim Kahraman konuşmasına;

Öncelikle tarihte milyonlarca insanın ölümüne yol açan Kolera, Jüstinyen Salgını, dizanteri ve veba gibi evleri şehirleri mezarlığa çeviren pek çok viral efeksiyonun olduğunu, insanlık tatihinin bulaşıcı hastalıklar yüzünden milyonlarca kayıp verdiğini, 2020 yılının vebası olmaya aday olan Corona virüsünün de onlar gibi bir virüs olduğunu ve virüslerden arındırılmış bir dünyanın mümkün olmadığını virüs olmazsa canlı yaşamının olamayacağını bilerek tedbirli yaşamalıyiz dedi.

 Yapılacak ilk şeyin virüslerden korunarak temiz yaşanmak olduğunu bilmemiz gerekir diyerek konuşmasına başladı. Konuşmasına, Corana virüsü insanlarda nezle dediğimiz hastalığı yapan etkenlerdendir.

 Bu virüslerin hayvanlarda olan bir cinsi mutasyon dediğimiz genetik değişikliğe uğrayarak insanlarda hastalık yapan bir özellik kazanmış ve insanlığı tehdit etmektedir diyerek konusmasına devam etti.

 Bu virüsün ak ciğerleri etkileyen bir özellikte olması ve bunu tedavi eden bir ilacın olmaması tıp camiasını ve tüm devletleri alarma geçirmiştir. Bu hastalıktan korunmanın ilk yolu bulaşma yolunun kırılmasıdır.

Bunun için tavsiye edilecek ilk önlem başta eller olmak üzere sık sık sabunla yıkanmak, kalabalık ortamlarda tıbbi maske takmak, öksürenlerin mutlaka mendille ağzını kapatması, zaruri durumlar dışında kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunulmaması bu ve benzeri enfeksiyonlara yakalanmamızı önleyecektir dedi.

 Ayrıca enfeksiyon hastalıklarında bünye direnci çok önemlidir diyen Dr. Kahraman, Doğru beslenme, yeterli istirahat, sağlığı bozan sigara ve benzeri zararlı etkenlerden uzak bir yaşayış tarzı, olabildiğince sağlığımızı iyileştirecek bir sportif aktivite bizlerin böyle bir hastalığa yakalanma ihtimalini azaltacaktır.

 Çinde her türlü hayvan ticaretinin yapıldığı bir şehrin pazarından çıkan bu hastalığın o ülkede çok ciddi sorunlar yaşattığını görmekteyiz. Bir memeli hayvan olan yarasalardan veya pangolin isimli kirpi benzeri bir hayvandan bulaştığı zannedilen bu corana virüsünün bazı ülkelere sıçradığı bilinmektedir.

2002 deki benzeri SARS ve 2012 deki MARS salgınları da tıp camiasında endişe yaratmıştı. Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından dikkatle takip edilen ve yeni corana 19 salgını ile ilgili halen ülkemizde bir vaka olmaması sevindiricidir.

Özellikle nefes darlığı, nezle ve gripli insanların gecikmeden doktor kontrolü yaptırmaları, Uluslararası bağlantıda olan vatandaşlarımızın daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Özellikle Uzakdoğudan gelen insanlarda da benzeri bulguların olması bu olayı akla getirmeli, gerekli karantina tedbirleri ihmal edilmemelidir. Bu virüsü ilk tesbit edip 2019-nCov Adını veren Dr.Li Wenliang bu bilgiyi bir gurup meslekdaşı ile paylaştığı için yetkililerce sorguya alınmış fakat gerçeliği anlaşılınca serbest bırakılmıştır.

Bu meslektaşımız bu hastalarla uğraşırken kendiside yakalanmış ve kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir.

Çindeki son durum 60 bin vaka ve 1400 ölüm olduğu şeklinde olup sağlık bakanlığımızın alacağı en önemli tedbir, hangi ülkeden gelirlerse gelsinler ülkemize giriş yapan tüm yabancılar sağlık kontrolünden geçirilmelidir diyerek konuşmasına son verdi.

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑