sol yan - mert kara
SAG blok
BİL KOLEJİ- ŞİMDİLİK BAYRAM (KARE)
MERT KARA -haber içi

Siyaset

TÜRKKAN’DAN SOYLU’YA SORULAR

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

9 Temmuz 2019 Saat: 17:02
TÜRKKAN’DAN SOYLU’YA SORULAR
TÜRKKAN’DAN SOYLU’YA SORULAR

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, basında da yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kamp alanlarını iktidara yakın dernek ve vakıflara açtığı yönündeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Türkkan konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması isteğiyle soru önergesi verdi.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KAMP ALANLARINI İKTİDARA YAKIN DERNEK VE VAKIFLARA AÇTI MI?

Önergesinde;

“Basında yer alan haberlere göre; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin kamp alanlarını TÜGVA, İHH ve KADEM gibi iktidara yakın kuruluşların kullanımına sunduğu iddia edilmiştir.” diyen Türkkan, “Haberlerde; Belediye’nin kamp alanlarını İlim Yayma Cemiyeti, TÜRGEV, MTTB, Mirasımız Derneği, Anadolu Öğrenci Birliği, Genç Önder gibi vakıf ve derneklerin de kullandığı, Semerkand Vakfı ve Hüdayi Vakfı gibi vakıfların da kamp alanlarından faydalandığı söylenmektedir. Erkekler için “Diriliş -1 ve Diriliş-2 Gençlik kampları” adıyla iki kamp alanı yapılırken “Diriliş- 3 Hüma Hatun” isimli gençlik kampının da KADEM’in toplantı alanı olduğu belirtilmiştir.” ifadelerini kullandı.

MASRAFLAR DA MI BELEDİYEDEN?

Türkkan önergesinde Sayıştay raporunda yasal olmadığı belirtilmesine rağmen kampların masraflarının da Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı iddialarına dikkat çekti.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili önergesinde; “Harem-selamlık olarak kullanılan kamplara ilişkin belediyenin internet sitesinde, ‘Vakıf, Dernek ve kulüplerin talepleri değerlendirilip geri dönülmektedir.’ açıklamasının yer aldığı, kamp alanlarında bulunan mescitlerin toplantılar için kullanıldığı, kampların ulaşım, konaklama ve yemek ihtiyaçlarının belediye bütçesinden karşılandığı da ifade edilmektedir.” diye yazdı.

AK Parti Gebze Gençlik Kolları, Diriliş Kampı mescidinde her sabah “ümmet kıyama duruyor, gençler sabah namazında buluşuyor” çağrısı ile toplantılar yapmakta, AK Parti Gençlik Kolları da belediyenin kamp alanlarında farklı şehir ve ilçelerinden gelerek toplantılar yapmaktadır.

AK Partili belediyeler ve kayyum atanan belediyeler tarafından gerici “Diriliş Kamplarına” sık sık geziler düzenlediği, AK Partili milletvekilleri ve yöneticilerin ziyaret ettiği kamp alanında Yeşilay’ın da gençlik kampı yaptığı, Kayyum yönetiminde olduğu dönemde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin de sadece erkek çocuklarını“Diriliş Kamplarına” götürdüğü belirtilmektedir.

AK Partili Üsküdar Belediyesi gibi birçok belediyenin de harem selamlık kamp alanlarına çocukları ve gençleri götürdüğü iddia edilmektedir.

İşte Türkkan’ın soruları:

1-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan üç kamp alanının iktidara yakınlığıyla bilinen dernek ve vakıfların kullanımına sunulduğu iddiası doğru mudur?

2-Bu iddia doğruysa kamp alanları hangi dernek ve vakıflar tarafından kullanılmaktadır?

3-Sayıştay raporunda bu tarz yardımların yasal olmadığının altı çizilmiş, “Belediyeler dernek ve vakıflara doğrudan parasal kaynak aktaramaz, taşınmaz tahsisi yapamaz” ifadesi kullanılmasına rağmen neden bunun dışına çıkılmış, Belediye’ye ait kamp alanları dernek ve vakıfların kullanımına sunulmuştur?

4-TÜGVA’nın bir ay önce yaptığı kampta “Oruçla Gelen Sıhhat” ve “Ramazan Şuuru’’ adı altında seminerler yaptığı doğru mudur?

5-Harem-selamlık olarak kullanılan kamplara ilişkin belediyenin internet sitesinde, “Vakıf, Dernek ve kulüplerin talepleri değerlendirilip geri dönülmektedir” açıklamasının yer aldığı doğru mudur, bu talepler neye göre değerlendirilmektedir?

6-Kamp alanlarında bulunan mescitlerin toplantılar için kullanıldığı, kampların ulaşım, konaklama ve yemek ihtiyaçlarının belediye bütçesinden karşılandığı doğru mudur? Bütçeden bu kalemlere aktarılan ücretler neye göre belirlenmektedir, bugüne kadar hangi dernek ve vakıflara ne kadar ücret ödenmiştir?

7-AK Parti Gençlik Kolları’nın bu kamplarda toplantılar yaptığı, AK Partili belediyeler ve kayyum atanan belediyeler tarafından gerici “Diriliş Kamplarına” sık sık geziler düzenlediği, AK Partili milletvekilleri ve yöneticilerin ziyaret ettiği kamp alanında Yeşilay’ın da gençlik kampı yaptığı, Kayyum yönetiminde olduğu dönemde Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin de sadece erkek çocuklarını “Diriliş Kamplarına” götürdüğü doğru mudur?

8-AK Partili Üsküdar Belediyesi gibi birçok belediyenin de harem selamlık kamp alanlarına çocukları ve gençleri götürdüğü iddiası doğru mudur, bu belediyeler hangileridir?

YORUMLAR

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
Yukarı ↑