SATILIK DÜKKAN
Ugur Gencer
Ugur Gencer

Eğitimcinin Motivasyonunu Bozan Veliler!

Okullarda disiplin olsun. Okullarda yönetmelik uygulansın. Okullarda öğrenci giriş çıkışları kontrol altına alınsın. Kılık kıyafet kontrol edilsin. Okullarda kuş uçmasın diyen kim? Biz veliler değil miyiz?

19 Eylül 2019 Saat: 09:56

Eğitimcinin Motivasyonunu Bozan Veliler!

Okullarda disiplin olsun. Okullarda yönetmelik uygulansın. Okullarda öğrenci giriş çıkışları kontrol altına alınsın. Kılık kıyafet kontrol edilsin. Okullarda kuş uçmasın diyen kim? Biz veliler değil miyiz?

Tüm bunları savunurken hala cep telefonu neden yasak, benim çocuğum neden istediği zaman dışarı çıkamıyor? Okuldan çıkmak için izin kâğıdımı olur? Diyen sözde çocuğunu teslim ettiği yerde gözünün arkada kalmamasını isteyen veli neden kuralları kabullenmekte  güçlük çeker.

Eğitim öğretim kurumları Milli Eğitim Bakanlığının yönetmeliğini uygular.

Uzmanların bile çocukları cep telefonundan uzak tutun demesine rağmen okullarda cep telefonu yasaklanması neden bu kadar dert oldu. Çoğu kez toplum içinde bazı ortamlarda mecburen kulak misafiri olduğumuz konular olabiliyor.

Toplum içinde ses tonlarını ayarlayamayan Anne, baba ve çocuğun kendi aralarında konuşması dikkatimi çekti. Bulunduğum ortam itibariyle baba, anne ve çocuk arasında geçen dinlemeye mecbur kaldığım bir konuyu paylaşacağım.

Çocuk: Babasına okuduğu okulda okul da cep telefonu kullanımının yasak olduğunu bundan sonra telefonla okula gidemeyeceğini ayrıca öğlen arasında dışarı çıkmak için izin kâğıdı olması gerektiğini söylüyor.

Baba: Olur mu canım orası ceza evimi! Sen bize bir şey olsa nasıl ulaşacaksın! Diyerek tepki gösteriyor. Anne: Babanın söylediklerini onaylayarak, okul yönetimiyle görüşerek bu saçmalığın sona ermesi gerektiğini, gerekirse Milli Eğitim Bakanlığına şikâyet edeceğini belirtiyor.

Çocuk: Ailesine birde okul pantolonu hariç başka pantolon giyilmesinin yasak olduğunu, okulda öğretmenin kendisini teneffüste uyardığını belirtmesi üzerine ailenin ne diyeceğini az çok tahmin etsem de yinede merak ederek dinledim.

Anne, Baba aynı anda tepki vererek evladım, biz yarın okula gelir, senin pantolonuna, telefonuna, öğlen arası izinine dil uzatanın haddini bildiririz diyor. Yazık..! Haddini bildireceğin, senin evladına eğitim veren, senin evladının geleceğine ışık tutan eğitimcidir.

Sen kendi çocuğunun yanında tüm bunları konuşup, asıp kestikten sonra senin evladın eğitim gördüğü okulda kurallara uyar mı? Öğretmenine saygı gösterir mi? Hadi hepsini geçtim Vatana Millete hayırlı bir evlat olur mu?

Bugün asıp gürlediklerinin yerinde yarın senin kendi evladının da bir eğitimci olabileceğini unutma.! Okullarda okul yöneticilerinin motivasyonunu hitap şekilleriyle bozan velilerinde eğitimden geçirilmesi gerekir. Bir eğitimciye, bir yöneticiye nasıl konuşulmasını bilmeyen hayırlı evlat yetiştiremez.

Her çocuk dışarıda kendi ailesini yansıtır. Eğitimciye saygısı olmayan bir toplumun geleceğe faydası olmaz. Yerelden Ulusala,

YORUMLAR

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Güncel ve Son Dakika Haberleri Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Şiddet varsa bundan sende sorumlusun!5 Şubat 2020 Saat: 09:52
Bir atasözü der ki; “Öfkeyle kalkan zararla oturur.” Evet, günümüz şartlarında öfkeyle kalkan zararı sadece kendisine değil(!) Hepimize veriyor.
Okumak Gerekir!7 Ocak 2020 Saat: 17:39
Arkanı sağlama alarak, küçük dağları ben yarattım edası yerine sorunları çözmek gerekir.Hak ettiğin makamlara gelmek için önce sahada varlık gösterip sonra masaya hakim olmak gerekir.
Provokatör Meselesi Ne Oldu?28 Kasım 2019 Saat: 00:13
Benim satırlarımda yazdıklarımla Gebze'nin göbeğinde meydana çıkan çirkin görüntülerin uzaktan yakından alakasız oluşu herkes gibi beni de üzdü.
"Gezici kayıt terminal hizmeti ve Nüfus Müdürlükleri" Uygulamadan Vatandaş Memnun29 Ekim 2019 Saat: 13:04
Gezici kayıt terminal hizmeti ve Nüfus Müdürlükleri Çok okuyanın bildiği gibi çok gezen, geniş kitlelere hitap eden birey olarak mutlaka bilgi sahibi oluyor, duyuyor ve çoğu kez şahit oluyorum.
Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi Sahipsiz mi?3 Temmuz 2019 Saat: 15:07
Tarihi bir eserin taşını keyfinize göre delip, tahrip edemezsiniz. Üstelik bu tahribatı yaptığınız eser hepimize emanet edilen “Tarihi Çoban Mustafa Paşa Külliyesi” Ne diyeyim artık sözün bittiği yerdeyiz" Çok yazık!
Tüm Yazıları
Yukarı ↑